Історія рідного краю. Житомирщина
Житомирщина
Житомир — одне з найстаріших міст України, адміністративний, економічний і культурний центр Житомирської області (з 1937 року), найбільше місто Українського Полісся, розташоване в центрі України, на кордоні з лісостепом, на крутих берегах притоки Дніпра та річки Кам'янки.Територія, на якій розташоване місто, була заселена ще в II тисячолітті до н.е. Знайдені сліди поселень епохи бронзи, раннього залізного століття, могильники VII століття, залишки староруського городища Х—XIII ст.
Історія заснування
Роком заснування Житомира вважається 884-й. За легендою, свою назву місто отримало з імені дружинників київських князів Аскольда і Діра — Житомира, який, будучи хрещеним християнином, відмовився служити язичнику Олегу Віщому, сховався на землі древлян і оселився на скелі при злитті річок Кам'янки і Тетерева.На древлянський землі в 945 році спалахнуло перше в Київській Русі антифеодальне повстання, яскраво описане в Іпатіївському літописі. Древляні виступили проти непомірних поборів київського князя Ігоря і відмовилися сплачувати йому данину, після чого древлянський землі остаточно відійшли до Київської Русі.
Перша згадка про Житомир у літописі відноситься до 1240 року — у зв'язку з походом на захід військ Батия після розгрому Києва. Під час монголо-татарської навали Житомир було повністю розорено й зруйновано. До XVII століття Житомир страждав від татар ще декілька разів.
Детальніше про історію міста Житомира можна дізнатися:
http://ukraine.ui.ua/ua/istoriya-gorodov-ukrainy/istoriya-zhitomira
Цікаві факти з історії міста Новограда - Волинського
Місто Новоград-Волинський (до 5 липня 1795 року – Звягель) знаходиться в центральній частині Українського Полісся, в західній частині Житомирської області, на берегах річки Случ (басейн р. Прип’яті). Місто обласного підпорядкування, центр однойменного району.
Історія міста Новограда-Волинського сягає витоків утворення Київської Русі. Під назвою Звягель вперше воно згадується в Іпатіївському літописі у 1257 році як місто Галицько-Волинського князівства, яке було знищене вщент військами Данила Галицького за непокору. Події давнини та археологічні знахідки свідчать про те, що Звягель був заможним містом Галицько-Волинського князівства на шляху зі сходу на захід.
У 1432 р. у числі міст великого князівства Литовського з'являється назва «Взвягель».
У 1494 – 96 р.р. Звягельська волость, як і вся Волинь, дуже постраждала та обезлюдніла від нападів татар. Спустошення було таким, що у 1496 р. великий князь Олександр пожалував одного чоловіка з сім’єю аж у Вруцькому повіті наміснику Звягельському Якову Мізю (Мезінцю).
Після повернення князя Костянтина Острозького (1460 – 1533), на той час – великого гетьмана - з російського полону у 1501 р. великий князь Олександр надав йому „на вічність” маєток Звягель. З тієї пори розвиток міста прискорюється і продовжується майже півтора століття.
З 1533 р. після смерті князя Острозького містом володів його син Василь-Костянтин Острозький (1526 – 1608), Володимирський староста і маршалок землі Волинської (1550 р.), київський воєвода (1559 р.), після Люблінської унії (1569 р.) – коронний сенатор.
У 1569 p., коли Звягель після Люблінської унії увійшов до складу Речі Посполитої, в місті вже було дев'ять ринкових домів та чотири ремісники, а населення складало майже 1000 осіб. У 1620 р. містечко вже мало 5 вулиць — Ринкову, Вільхову, Церковну, Підлипську та Калеченську. Отримали свій розвиток освіта та охорона здоров'я. Місто було добре укріплене: обкопане ровом, обведене валом, загороджене «тином дубовим» з 4 баштами.
Під час Національно-визвольної війни місто зазнало значних матеріальних та людських втрат, адже стало прикордонним містом та залишалось таким до Андрусівського миру 1667 року.
5 липня 1795 р. — указом №17354 російської імператриці Катерини II Звягель перейменовано на Новоград-Волинський і призначено губернським центром, враховуючи його зручне географічне розташування — майже у центрі губернії, що мало неабияке значення при слабо розвинутих на той час шляхах сполучення. Тоді ж було розроблено герб Новограда-Волинського як губернського міста. За браком відповідних приміщень для розміщення губернських служб та коштів на їх будівництво місто так і залишилось повітовим.
Радянська влада в місті остаточно була встановлена у 1920 році. Наказом №25 від 27 червня 1921 року Новоград-Волинський повітовий виконавчий комітет оголосив наказ про перейменування 22 вулиць, провулків і площ міста. Відтоді Корецька стала вулицею Леніна, Велика Гутинська - Радянською, Полонська - Червоноармійською, Житомирська - Міжнародною, Соборна - Шевченка, Рибакова - Урицького, Велика Тюремна - вулицею Волі, Мала Тюремна - Пролетарською, Велика Звіринська - вул. Володарського, Мала Звіринська - Петровського, Бульварна - Лютого, Велика Суслівська - Свердлова, Мала Суслівська - Першотравневою, Томарівська - Рози Люксембург, Завадська - Карла Лібкнехта, Княжеська - Бухарінською, Велика Варшавська - Жовтневою, Мала Варшавська - Лютневою, Садова - Івана Франка, Кінна площа - Червоною площею, Сінна площа — вул. III Інтернаціоналу, Медовий провулок - вул. Лесі Українки.У 1923 році Новоград-Волинський став центром однойменного району.
Під час розгортання війни місто героїчно оборонялось, але 7 липня 1941 року загарбники окупували його…
Відео про славетну землячку
Спасибі за цікавий матеріал, Тетяно Петрівно! Я вже використала його на уроці українськної літератури
ВідповістиВидалитиЧудовий матеріал для виховної години. Дякую!
ВідповістиВидалитиЛаконічно... Повчально...Цікаво... Дякуємо. колего!
ВідповістиВидалитиБагато нововї та цікавої інформації ми поглинули завдяки Вашій плідній роботі!!!
ВідповістиВидалитиПропозиції матеріалів по історії України
ВідповістиВидалитиШановні друзі!
Що заважає українцям знати своє минуле?
Чому не намагаємось шукати правди про давню історію свого народу?
Чому досі популяризуємо імперські вигадки про історію предків?
Чому історична та археологічна наука в Україні і нині не зійшли зі сталінсько-карамзінських позицій?
Чому нічого не відаємо про величні слов'янські та православні держави на прабатьківських землях?
Чому так легко забули Артанію, Дулібію, Рось?
Тисячолітня історія України яку загубили.
Збірка статей на тему правди в українській історії у блозі
"Україна: забута історія слов'янських предків" -
https://zabutaistoriia.blogspot.com/
Знущання над історією України тривалістю у триста років
https://www.ar25.org/article/znushchannya-nad-istoriyeyu-ukrayiny-tryvalistyu-u-trysta-rokiv.html
Матеріали пропонуються для вільного поширення на зацікавлених інтернет ресурсах.